Kolem roku 2027 bude auta i kamiony řídit umělá inteligence. Vývoj autonomních aut je skoro u konce, jenže technologie výrazně předbíhá legislativu, takže si ještě musíme počkat.

Ale zase nemusíme čekat v minulosti. I současné technologie dokážou každého podnikatele a firmu spravující vlastní vozový park zbavit papírových knih jízd, evidence cest a vypisování cesťáků. Vyplňování „papírů“ umějí auta v podstatě samy už dnes a nepotřebují k tomu roboty. Stačí připojení na internet a nasazení správného softwaru. Správa vozového parku pak funguje skoro sama.

Vloni bylo takto připojeno 35 % ze všech nově vyrobených aut, do roku 2021 bude tenhle podíl růst až na 82 %. Auta už dnes umějí na dálku poradit sklerotikům, ve kterém koutě podzemního parkoviště stojí, předem upozorní na hrozící poruchu a ta nejchytřejší se dokonce sama objednají do servisu. Ale o to při modernizaci firmy až tak nejde, digitalizace ve firmě vymaže zbytečné papírování a vyplňování.

Digitalizace správy firemních aut vám kromě podrobného přehledu a výrazného zjednodušení administrativy přinese snížení nákladů na provoz až o 30 %

K tomu, abyste auto připojili k síti a získávali od něj on-line data, nepotřebujete nejnovější model Tesly, stačí namontovat GPS modul a IQ vzroste i všem bílým služebním oktávkám, které brázdí D1. Takhle připojená auta, ať už osobní, nebo nákladní, dokážou odesílat spoustu dat o sobě i o řidiči. Druhou fází je pořízení aplikace, která umí data sesbírat, vyhodnotit a použít. Výsledkem je kompletní systém sledování, zabezpečení a správy vozového parku v moderním balíku.

Co umí aplikace pro správu vozového parku:

  • Automatizovaná kniha jízd podle platné legislativy
  • Správa cestovních příkazů a náhrad
  • Sledování času jízdy i stanovené trasy a upozornění na odchýlení
  • Vyhodnocení stylu jízdy a spotřeby
  • Import dat z tankovacích karet
  • Identifikace řidičů prostřednictvím čipu
  • Možnost znehybnit auto v případě krádeže
  • Monitoring vozu (dovření dveří, teplota a otřesy v nákladovém prostoru)
  • Automatický poplach v případě nárazu

TIP T-Mobile: Přesně na tomhle principu funguje balíček Autopark od T-Mobile. Poskytuje kompletní přehled o vozidlech a jízdách na jedné obrazovce, umí je sledovat v reálném čase na interaktivní mapě. K datům se dostanete přes zabezpečenou internetovou aplikaci bez nutnosti instalace. „Oceňujeme komfort zaměstnanců při zpracování záznamů o provozu firemních vozidel a úsporu jejich času v terénu, což nám umožňuje zlepšovat služby pro naše zákazníky,“ komentuje Autopark treasury manager Walmarku Zbigniew Gojniczek. T-Mobile je schopen aplikaci upravit přímo na míru klientovi.
Další možnost, jak získat data o tom, jak řídíte, kde zrovna je vaše auto nebo jestli nemá nějakou závadu nabízí aplikace Chytré auto.

Použití v praxi:
Olomoucká společnost Atlant–taxi hledala řešení umožňující větší kontrolu řidičů. Díky řešení T-Mobile dostalo vedení firmy aplikaci, která přehledně reportuje každý ujetý kilometr. Navíc má novou mobilní aplikaci pro zákazníky. „Poskytnuté řešení nám umožňuje detailně sledovat všechny zaměstnance a díky tomu máme přehled doslova o každém ujetém kilometru v návaznosti na přijatou zakázku. Máme vše pod kontrolou, což je pro nás klíčové,“ říká jednatel firmy Milan Valenta.

Další aplikace, které se můžou hodit:
eParkomat – šikovná appka, která vám v kombinaci s Chytrým autem pomůže zaparkovat ve všech větších městech v ČR. V aplikaci uvidíte volná místa na ulicích i na komerčních parkovištích. A rovnou v ní i zaplatíte a necháte si ohlídat čas.
SmileCar – jezdíte se svým autem jen občas? Půjčte ho lidem ve svém okolí. Aplikace zařídí všechno potřebné včetně pojištění.