Neurčitá změť kabelů a blikajících diod, kterou obsluhuje parta podivínů mluvících slangem z budoucnosti. Jestli takhle nějak vypadá IT sekce ve vaší firmě, zaspali jste dobu.

V dnešní době potřebujete jen stůl, laptop a kvalitní připojení na internet. O všechno ostatní se vám postará někdo jiný, někde jinde. Stojí to peníze, ale spočítejte si roční náklady na novou techniku, údržbu, aktualizace, servis a další IT služby ve vlastní režii…

Podle údajů ČSÚ využívala na začátku loňského roku některou cloudovou službu už necelá pětina českých firem, častěji velké společnosti, nejvíce logicky ty, které se zabývají informačními a komunikačními činnostmi. Nejčastěji využívanou službou je cloudový e-mail, následuje ukládání dat a využívání kancelářského softwaru ve formě placeného cloud computingu.

Jak české firmy využívají cloud (Zdroj: ČSÚ, leden 2016)

Zatím nejméně jsou prostřednictvím cloudu využívány aplikace analyzující informace o zákaznících (CRM) nebo výpočetní výkon využívaný pro fungování firemních aplikací.

Mrak jako zjednodušená metafora
Slovo cloud je metafora, která znázorňuje web jako virtuální prostor, ve kterém jsou výpočetní zdroje předinstalované a existují jako služba. Službu zajišťují obrovská výpočetní centra, jejichž část si může zákazník pronajmout.

+

Hlavní výhodou je úspora nákladů za vlastní servery, jejich správu a nákup hardware.

Jiný pohled na IT
Role IT ve firmě je po přechodu do cloudu úplně jiná. Většinu dosavadních úkolů ajťáků přebírá provider cloudových služeb. Ten by měl k výpočetnímu prostoru klientům poskytovat i servis, údržbu, zabezpečení a podporu.

Mobilita
Data, dokumenty, aplikace a celá firemní síť je dostupná po internetu. Na cloud se dostanete odkudkoliv, kde se k netu připojíte. Zaměstnanci už nemusí být vázáni na stolní počítače. Ke všemu, co jim dovolíte a co budou k práci potřebovat, budou mít přístup z tabletů, notebooků a mobilních zařízení. Z kanceláře, z domova, z kavárny… Cloud umožňuje, aby firma byla mnohem flexibilnější a mobilnější.

Jak se pracuje v moderní firmě – podívejte se do digitalizované ZASEDAČKY.

+

Sdílení společného virtuálního prostoru umožňuje efektivnější spolupráci v týmech i na dálku.

7 výrazů, které se vám budou hodit
Cloud computing – označení placených služeb umožňujících sdílení a vzdálený přístup k výpočetním prostředkům a datovým úložištím prostřednictvím internetu.
Cloud desktop (Virtuální desktop) – rozhraní, které prostřednictvím cloudu umožňuje přístup k datům a aplikacím. K dispozici je vždy stejná pracovní plocha se stejným uspořádáním bez ohledu na to, jestli se připojujete z tabletu či laptopu nebo využíváte různé webové prohlížeče. Když doma necháte otevřená tři okna aplikací, po přihlášení v práci je uvidíte přesně ve stejném stavu.
IaaS (Infrastructure as a Service) – počítače, sítě, připojení a další prvky jako komodita, kterou si můžete pronajmout, když ji potřebujete, a když potřeba pomine, tak přestanete. Podobně SaaS (Software as a Service) – aplikace, které si v cloudu pronajmete na potřebnou dobu bez nutnosti kupovat drahou licenci.
Pay as you go (PAYG) – systém průběžného financování. V případě cloudu seriózní poskytovatel umožňuje vedle základního paušálu platit jen za ty služby, které opravdu využíváte.
Rack – systém speciálních kovových „polic“, ve kterých jsou přehledně uložena elektronická zařízení ve sloupcích nad sebou – například routery počítačových sítí, nebo servery. Po přechodu na cloud vám v serverovně zůstane většinou jen jedna nebo dvě využité poličky se zřízením zajišťujícím spojení se vzdálenými servery.
Vendor lock-in – uzamčení (uvěznění) zákazníka. Bariéra, která může bránit převedení aplikací a dat od jednoho poskytovatele cloudových služeb k druhému po dobu uzavření smlouvy. Na taková omezení vedoucí k absolutní závislosti na providerovi si dejte pozor.

Je ale potřeba počítat s tím, že budete odkázáni na internet. Pokud budete pracovat s velkými objemy dat, dbejte na to, aby alespoň firemní sídlo mělo opravdu kvalitní připojení. S ADSL či kapesními modemy si moc parády v cloudu neužijete. Proberte s poskytovatelem cloudových služeb, jakou rychlost budete potřebovat, kolik lidí bude k serveru přistupovat, jaký software na něm poběží. Dobrou volbou může být provider, který ke cloudu zároveň poskytuje i internetové připojení a umí vám ho okamžitě přizpůsobit.

Nevýhoda: Jste odkázáni na internet a musíte myslet na kvalitní připojení.

Volte pružné řešení
Je celá řada cloudových řešení – můžete si pronajmout celé datové centrum, to se bude tvářit úplně stejně, jako by stálo na vašem pozemku. Můžete přepojovat stroje, vytvářet vlastní sítě a dělat všechno, co děláte s vlastním datovým centrem, ale z přehledného grafického rozhraní prostřednictvím několika kliků.

Nebo vám bude stačit menší prostor, jeden virtuální server, na kterém bude běžet pár aplikací pro sdílení dokumentů a komunikaci se zákazníky či uvnitř firmy. Záleží i na tom, jak je firma velká a kam chce růst. Pro malou firmu může být ideální hybridní řešení – některé procesy nechat běžet na vlastních serverech a selektivně vybírat aplikace a služby, které mají smysl provozovat v cloudu, aniž by to znamenalo zbytečné riziko nebo zátěž.

Pokud již z jakéhokoliv důvodu nechcete využit cloud, měli by jste uvažovat o využití alespoň profesionálních datových center, kde jako klienti můžete velmi jednoduše provozovat vlastní IT infastrukturu či celé privátní cloudy. Poskytovatel profesionálních datových center vám nabídne profesionální technologické prostory s vhodným mikroklimem, které jsou jak po fyzické, tak technologické bezpečnosti na zcela jiné úrovní, než máte mnohdy k dispozici přímo vy. Navíc uspoříte nemalé finanční prostředky na spotřebu el. energie, jelikož datová centra jsou optimalizovaná na provoz IT infrastruktur.

+

Cloud výrazně zjednodušuje správu IT

Každopádně se nenechte navézt do dlouhodobých závazků bez možnosti je měnit. Cloud je pružný a pružné by měly být i služby na něj napojené. Dobrý poskytovatel umí reagovat na vaše potřeby, přizpůsobí nabídku novým požadavkům a hlavně vám dá možnost zaplatit jen za to, co skutečně potřebujete a používáte. To znamená nejen připlatit za nové služby, ale taky případně snížit platby, pokud některé služby nevyužijete!

Tip T-Mobile:

Služba Virtuální datové centrum je pak kompletní službou pro podnikatele a firmy. T-Mobile je schopen sestavit nabídku cloudových služeb firmám na míru a přizpůsobit výkon, kapacitu a hlavně cenu podle toho, co klient skutečně potřebuje. Nabízí i několik typů virtuálního datového centra, včetně hybridního cloudového řešení.
V datových centrech jsou podniková data, weby, servery i celá IT infrastruktura v zabezpečeném a pro firmu snadno přístupném prostředí. Provider se postará o stěhování, montáž, konektivitu, bezpečnost a zálohy. Datové centrum je rozdělené do bezpečnostních zón s dostatečným napájením, klimatizací i nepřetržitou kontrolou pohybu osob a materiálů a fyzickou ostrahou.

Uzavíráte vztah, na kterém bude vaše firma v budoucnu do velké míry závislá, měli byste si tím sňatkem být jistí. Providera volte s rozvahou. Měl by mít dostatečně široké portfolio cloudových služeb, abyste mohli v dalších letech navazovat s dalšími kroky digitalizace (třeba aplikace pro účetnictví, daňové přiznání nebo správu vozového praku).

Přečtěte si, jak digitalizovat správu vozového parku nebo účetnictví.

Měl by vám zaručit bezplatné poradenství a řešení problémů 24/7. Technické potíže vás mohou úplně odříznout od aplikací i dat.

Ve chvíli, kdy vaše servery a data svěříte jednomu poskytovateli, bývá někdy obtížné přesunout se k jinému.

Pozor na zabezpečení!
Svěřujete citlivá data třetí straně, to vyžaduje velkou důvěru. Formě zabezpečení cloudu věnujte hodně velkou pozornost. Ujistěte se, že váš poskytovatel nabízí takovou úroveň zabezpečení, kterou vaše data potřebují.

Více o zabezpečení čtěte zde.